3 SIMPLE HACKS TO HOMEMADE GHEE

Grass-Fed Ghee: 3 Simple Hacks to Homemade Ghee

If you’re buying ghee, you’re wasting money. It seriously is very easy to make. If you want to make grass-fed, affordable and delicious ghee, these hacks are for you. You’ll see how easy it really is to make Grass-Fed Ghee: Homemade, Affordable and Delicious!

3 simple hacks to Homemade ghee

  1. Use Unsalted Kerrygold Pure Irish Butter

  2. get the Proper Tools

  3. Make a Large Batch

     

1. Use Kerrygold Unsalted Butter 

Kerrygold Pure Irish Butter comes from the milk of grass-fed cows that are free of growth hormones. It’s not certified by the USDA so the package won’t say organic. It’s the most inexpensive and highest quality butter you can get in stores.

I can buy Unsalted Kerrygold everyday for $2.88/8oz at Wal-Mart and $2.98/8oz at Trader Joe’s. That puts the cost of homemade grass-fed ghee at approx. $6.28/lb. Store bought ghee will cost around $18/lb, depending on the brand. If you feel like doing math, that’s basically a 3:1 ratio. (That’s a very good deal.)

Kerrygold Butter Ghee
Unsalted Kerrygold Pure Irish Butter

2. get the proper tools

You’ll need to invest in the proper skimmers to ensure you don’t waste any of your liquid gold. You’ll need a fine-mesh skimmer (I got mine from Sur La Table…pricey but durable) to take off the whey foam while the ghee cooks. But you’ll need an extra fine skimmer to filter the ghee through when you’re pouring it into your jars.

I’ve tried the “coffee filter” method and it doesn’t work. Too much ghee is wasted from soaking into the filter, it takes FOREVER to drain and it’s easy to spill. The extra fine mesh skimmer is the perfect for filtering the ghee. (I bought my extra fine skimmer on Amazon for $7.99.) Notice the difference below!

Extra Fine Mesh Skimmer vs. Fine Mesh Skimmer – totally different!
3 Simple Hacks to Making Homemade, Affordable and Delicious Ghee
Fine Mesh skimmer catching most of the whey while it’s simmering
3 Simple Hacks to Making Homemade, Affordable and Delicious Ghee
Extra fine mesh skimmer catches the last of the whey while pouring ghee into jars

3. Make a large batch

It’s shelf stable so don’t be afraid to make extra. You may surprise yourself with how much you use once you see how inexpensive it is. I typically make 3 lb batches, which generates  5 1/2 cups of ghee.

Liquid Gold! Homemade Grass-Fed Ghee. 3 lb of butter = 5 1/2 cups ghee

Now that you know my 3 Simple Hacks to Homemade Ghee it’s time to make some ghee! Use my recipe for Grass-Fed Ghee: Homemade, Affordable and Delicious and you’ll be slathering ghee on anything that will hold still.

I can’t wait to hear about your ghee making adventures!

 

 

 

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.